Biyografi

Rahmi Vidinlioğlu ilk ve orta öğrenimini Sakarya'da tamamladıktan sonra, eğitimine İstanbul'da devam etti.Halen Felsefe bölümünde Lisans eğitimini sürdürmektedir.

13 yaşından beri sürekli yazmakta olan Rahmi Vidinlioğlu'nun ilk kitabı olan Şizofreni Yalnız Oynanmaz, 2006 yılında, ikinci kitabı Aşk ve Acı ise 2009'da İlya Yayınevi tarafından yayımlanmıştır. Hali hazırda 12 farklı kitap projesi üzerinde çalışmaktadır.

Kendine özgü geliştirdiği yazım stili ile kısa sürede kendi okur kitlesini yaratmayı başarmıştır.


Rahmi Vidinlioğlu, edebiyat ile ilişkisine, çoğu yazar gibi, şiir yazarak başlamıştır. Henüz 13 yaşında yazmaya başladığı şiirler elbette küçük bir çocuğa aittir ve şu anda geldiği durum ile kıyaslandığında kayda değer bile değildir. Ancak başlangıcın bu kadar erken yaşlarda olması, genç denilebilecek bir yaşta profesyonel şiirler yazabilmesine fırsat tanımıştır.

Şiire bakış açısı en baştan beri radikaldir. Babasının kütüphanesinin baş köşesinde tuttuğu Nazım Hikmet ve Ahmed Arif kitaplarını küçük yaşlarda baştan aşağıya okumuş olsa da bunlar fazla ilgisini çekmemiştir. Çok geçmeden II.Yeni'yi keşfetmiş ve okuma faaliyetini bu yönde sürdürmüştür. Poetik yapının saldırgan olması gerektiğine karar vermesi uzun sürmemiş ve böylece sulu sepken romantik şiir yazmaktansa tüm saldırganlığını dizelere dökmeyi tercih etmiştir.

Rahmi Vidinlioğlu'nun şiirleri çok uzun cümlelerden oluşur. Sürekli zincirleme isim tamlamalarına, saplantılı tekrarlara ve fazlaca kullanılmayan imgelere başvurulur. Zengin kafiye çoğu zaman kendisini çok sert bir şekilde gösterse de şiirlerde herhangi bir düzenden bahsetmek mümkün değildir.

Kullanılan dil de çoğu zaman ağırlaşabilmektedir. Çoğu şair dipnot kullanmayı aklından bile geçirmezken, Rahmi Vidinlioğlu yazdığı şiirlere onlarca dipnot atmak zorunda kalır. Çünkü şiirlerinde kullandığı kelimeler günlük hayatta çok sık karşılaşılan türden değildir.

Bu şiirlerin ne kadar şahane olduklarını anlamak için -ne yazık ki- çok yoğun bir entellektüel seviyeye sahip olmak gerekir. Rahmi Vidinlioğlu okurun bilgi seviyesini ve klasik estetik kaygılarını hiç ama hiç umursamaz. Okur anlasın diye şiir yazmamaktadır. Şiir yazmak onun için vazgeçilmesi mümkün olmayan bir tutkudur. Anlayan okurlar zaten daha sonra hiç bir yazıdan kolay kolay zevk alamamakta ve bizzat "Yaz artık!" diyerek şair üzerinde baskı kurmaya çalışmaktadır. Gayet tabi şiir, herhangi bir istekle yazılamaz; şiir yazmak zorunda kalınır. Ya Rahmi Vidinlioğlu delirmemek için şiir yazan şairlerdendir ya da çoktan delirdiği için şiir yazmaktadır ve şiirlerinde bu durum apaçık bir şekilde görülebilir. Buna gelecekteki edebiyat tarihçileri karar verecektir.

Rahmi Vidinlioğlu son 11 senelik süreçte binlerce şiir yazmıştır ve yazmış olduğu şiirlerin çok büyük bir bölümü henüz yayınlanmamıştır. Buna rağmen kendisini hâlâ bir romancı olarak değil bir şair olarak konumlandırmayı sürdürmektedir.